Jak na zbrojní průkaz?

Vzor - zbrojní průkaz

Tuhle otázku dostáváme čím dál častěji a jelikož většina postupů, co jsou napsány na internetu jsou neaktuální nebo moc chaotické, rozhodli jsme se sepsat svůj vlastní postup, jak my rádi říkáme “pro lidi”. 
 
Nejdříve si musíte zajít k praktickému lékaři pro zdravotní způsobilost na zbrojní průkaz, který se vydává na zvolené kategorie zbrojního průkazu: 
 
skupina A ke sběratelským účelům 
 
skupina B ke sportovním účelům 
 
skupina C k loveckým účelům 
 
skupina D k výkonu zaměstnání nebo povolání 
 
skupina E k ochraně zdraví, života nebo majetku 
 
 
Pokud chcete zbraň nosit u sebe na sebeobranu a chodit pouze na střelnice, bude Vám bohatě stačit skupina E. Pro skupinu E je potřeba zvládnout bezpečnou manipulaci a střelbu z krátké kulové zbraně (pistole), dlouhé kulové zbraně (malorážka) a dlouhé brokové zbraně (broková kozlice). 
 
POZOR zdravotní způsobilost Vám bude platit pouze 3 měsíce, proto s přihláškou neotálejte a zajděte se přihlásit co nejdříve. 
 

Se zdravotní způsobilostí zajdete na příslušný útvar policie (dle místa trvalého bydliště na odbor zbraní a střeliva). Zde si podáte přihlášku na odbornou způsobilost. Jak budete na místě, na nástěnkách budou vyvěšené papíry, vezmete si přihlášku ke zkoušce odborné způsobilosti a tu na místě vyplníte. 
Samozřejmě se dá proces zrychlit, pokud si přihlášku vyplníte a vytisknete už doma. 
 
Odkaz na přihlášku (druhá shora):  
https://www.mvcr.cz/clanek/formulare-ke-stazeni-736999.aspx?q=Y2hudW09MTA%3D 
 
S přihláškou poté půjdete za policistou na příslušné oddělení, kde Vás přihlásí ke zkoušce. Nabídne Vám 3-4 termíny, vyberte si ten, co bude tak za měsíc, měsíc a půl (abyste měli rezervu se vše potřebné naučit) Zkouška se skládá z teoretického testu, základní manipulace se zbraní a střelby.  
 
Dělat testy na teoretický test Vám doporučujeme na tomto odkazu, máte zde všech 500 otázek, které budou úplně stejné jako na testu: 

https://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/testove-otazky/trenink  
 
Doporučujeme si nejdřív udělat všech 500 otázek nehledě na chyby, ty se Vám přesunou na konec testu, takže je stejně budete dělat znovu. Další výhoda této stránky je test “nanečisto” který simuluje průběh testu. 
 
Alternativně si testy můžete dělat zde, tady máte 30 náhodně vybraných otázek, které taky budou identické na testu: 
https://zbrojni-prukaz.etesty.cz/. 
 
V testech na této stránce NEBUDETE mít všechny otázky co se objevují na testu. Všechny otázky se začnou objevovat až po zaplacení předplatného, proto doporučujeme použít první stránku. 
 
Co se týče praktické zkoušky, doporučujeme si zajít na přípravný kurz ke zkoušce odborné způsobilosti pro získání zbrojního průkazu. Doporučujeme si kurz vybrat právě na té střelnici, kde budete mít zkoušku z odborné způsobilosti, seznámíte se s prostředím střelnice a budete si procvičovat přímo ty zbraně, které Vám potom komisař dá ke zkoušce. 
 
 
 
Praktická zkouška se bude skládat z bezpečné manipulace se zbraní, sborky a rozborky zbraně/í plus identifikace a vyřešení závad na zbrani (selhač, zádržka a slabá rána) 
 
Odkaz na závady: 
https://www.strelecka-skola.cz/popis-zavad-u-prakticke-zkousky-na-zbrojni-prukaz 
 
Praktickou zkouškou Vás bude provázet komisař v přítomnosti policisty. Bude Vám dávat pokyny co se zbraní máte udělat. Proto je nejdůležitější, zachovat klidnou hlavu a nezmatkovat. Nejdříve si všechno dvakrát promyslete a až potom udělejte, co po Vás komisař chce. Z vlastních zkušenosti můžeme říct, že nejvíce lidí vypadává na základních chybách, proto je důležité dbát na základy bezpečné manipulace se zbraní. Tím máme namysli chyby jako například: mít prst v lučíku pouze až když jdeme střílet, při úchopu zbraně mít vždy ukazováček podél závěru a vždy při kontrole či řešení závad vytahovat vždy zásobník jako první. 
 
Odkaz na video ukazující celý průběh praktické zkoušky: https://www.youtube.com/watch?v=8_1C8hf7B34&t=2646s&ab_channel=HardTask 
 
Poslední a možná ta nejjednodušší část je samotná střelba, u té je samozřejmě nejdůležitější praxe. Doporučujeme si minimálně 3x před samotnou zkouškou zajít na střelnici a řádně si procvičit střelbu ze zbraně, které Vám komisař dle zbrojní skupiny dá. Velmi častá chyba, co se právě u střelby děje je rychlá střelba a stres. Proto jak již jsme zmiňovali, je nanejvýš důležité zachovat klid a soustředit se na každou ránu samostatně. Na dokončení střelby máte 3 minuty, to je na 5 ran spousta času. Proto se před každou individuální ránou snažte stabilizovat a pořádně dýchat, ať se Vám zbytečně netřesou ruce.  
 
POZOR sborku a rozborku budete vždy provádět s pistolí CZ 75, kterou si budete procvičovat i na přípravném kurzu. Ovšem komisař Vám u závěrečné střelby může dát i jinou zbraň. Proto doporučujeme si ještě zajít mimo kurz na střelnici a zkusit si například pistoli Glock 17 nebo CZ P-10. 
 
Po úspěšném absolvování zkoušky odborné způsobilosti Vám komisař dá do ruky potvrzení, že jste šikula a že máte znalosti a způsobilost získat zbrojní průkaz. S papírem, co Vám dal komisař zajdete opět na příslušný útvar policie, kde jste si byli vyřizovat přihlášku na odbornou způsobilost. 
 
Tentokrát si na místě vyplníte žádost o vydání zbrojního průkazu (Opět se dá vyplnit a vytisknout už doma): 
 
Žádost o vydání zbrojního průkazu (první odkaz): 
https://www.mvcr.cz/clanek/formulare-ke-stazeni-736999.aspx?q=Y2hudW09MTA%3D 
 
POZOR při žádání o vydání zbrojního průkazu budete potřebovat i svoji fotku, stačí stejná fotka jako máte na občanském nebo řidičském průkazu. 
 
S oběma papíry a fotkou si nyní zajdete na příslušné oddělení zažádat si o vydání zbrojního průkazu. 
 
Poté Vám za pár dní přijde sms, že je Váš zbrojní průkaz připraven k vyzvednutí. Stačí si ho jen vyzvednout a budete dalším hrdým držitelem zbrojního průkazu. 
 
Co dělat, když se mi zkouška odborné způsobilosti nepovedla? 
 
Určitě to nebude případ kohokoliv z Vás, ale pro jistotu si to taky řekneme. 
 
Při nepovedeném teoretickém testu se můžete opětovně přihlásit až za 3 měsíce, to znamená, že Vám propadne zdravotní způsobilost a musíte si ji vyřídit znovu. Poté s ní opět půjdete na příslušné oddělení policie a proces zopakujete.  
 
Při nepovedené praktické zkoušce ať už bezpečné manipulaci nebo střelbě Vám komisař dá na výběr další termín. Nemůže být však dřív, než za 14 dní. V tomto případě doporučuji si zajít ještě jednou na přípravný kurz nebo v případě střelby jít ještě párkrát na střelnici. 
 
 
A to je všechno, co potřebujete znát pro získání zbrojního průkazu, hodně štěstí! 
 
Team Gunnaro