Další velice důležitá část vlastnění zbraně je i její údržba. Správná péče o zbraně je klíčová pro jejich dlouhodobou spolehlivost, bezpečnost a výkon. Sepsali jsme několik kroků, které byste měli dodržovat, aby Vám Vaše zbraň vydržela co nejdéle a bylo s ní co nejméně komplikací.
Co máme namysli, když mluvíme o komplikacích? Špatně udržovaná zbraň je daleko náchylnější k závadám a poškození, například u střelby z nevyčištěné zbraně se můžeme daleko častěji potýkat se zádržkou. Problémy ovšem nekončí jen u střelby, neopečovávaná zbraň se může u sborky a rozborky po čase odřít sama o sebe, pokud ji čas od času nepromažeme olejem na zbraně. Proto je důležité dbát na základní údržbu.
První krok při čištění nebo kontrole zbraně je VŽDY zkontrolovat, jestli není zbraň nabitá. Vytáhneme zásobník, otevřeme závěr a zkontrolujeme komoru a zásobníkovou šachtu. Jakmile zbraň zkontrolujeme, můžeme se pustit do čištění.
Pořádně zbraň vyčistit s pomocí domácích pomůcek je téměř nemožné, proto je potřeba nějaká čistící sada na zbraně. Ta základní stojí jen pár stovek a vydrží Vám, proto je dobré si jednu hned s pořízením zbraně koupit. Na škodu také není mít olej na zbraně. Hned se vysvětlíme, proč.
Jakmile zbraň rozebereme, začneme s hlavní, ta musí být vždycky průchozí a nesmí na ní být viditelný žádný defekt (například vydutí). Nejprve naneseme do hlavně čistící prostředek - olej na zbraně. Hlaveň čistíme kartáčem připojený na tyči skrz na skrz. Nikdy se však s kartáčem nevracíme a začínáme od nábojové komory směrem k ústí. Protáhneme kartáč hlavní společně s tyčí a druhou stranou jej vytáhneme. Tohle stáčí udělat 5-6x. U sady na čištění bude také něco, co bude vypadat jako malá prachovka, také upevnitelná na tyč. Po projetí hlavně kartáčem použijeme “malou prachovku” připevněnou na tyč a opět hlaveň několikrát protáhneme. Jako poslední krok vezmeme čistící hadříky a hlaveň s nimi budeme protahovat do té doby, dokud se na hadřících nepřestanou objevovat nečistoty.
Co se týká závěru, vratné pružiny a torsa zbraně, doporučujeme použít nejdříve čistící hadříky abychom setřeli nejhorší nečistoty. Poté na zanesené části zbraně aplikujeme olej a opět je hadříkem vyčistíme. Na špatně dostupné části zbraní jako je konec kohoutu, vnitřek torsa zbraně a raily, doporučujeme použít klasické uchošťoury.
Jak často čistit zbraň?
Zbraň by se ideálně měla vyčistit po každém použití, je to pro Vás i jistota, že zbraň bude vždy před střelbou zkontrolovaná. Nemluvě o tom, že pokud ji vyčistíte hned po střelbě, bude to pro Vás snazší a ušetříte si práci.
Jak skladovat zbraň?
Zbraň je nejlepší skladovat v uzavřeném prostoru (aby se nedostával prach do hlavně a aby se na ni neprášilo) v suchu. Vlhkost obecně nesvědčí jakémukoliv kovu včetně těch, co jsou na zbrani. Když je to možné, doporučujeme zbraň skladovat v originálním boxu.
To je vše ze základů, jak se správně postarat o svou zbraň aby vydržela a sloužila co nejdéle.
Co mám dělat, když se mi zbraň omylem poškrábala nebo jsou na ní vidět rýhy? To se dozvíte v nadcházejícím článku.
Team Gunnaro