Jak opravit škrábance na zbrani?

Jak opravit škrábance na zbrani?

Jak opravit škrábance na zbrani? 
 
Tuto otázku měl jednou snad každý, kdo vlastní zbraň. Škrábanců a rýh na zbrani se bez výměny části zbraně bohužel už nikdy nezbavíme, ale naštěstí se dají “zretušovat” tak, že je nikdo nepozná a budete o nich vědět pouze vy. 
 
Mluvíme z vlastních zkušeností, když řekneme, že i my jsme na opravu povrchu zbraně šli stylem pokus omyl. Proto Vám v tomto článku shrneme, co nám fungovalo a co můžeme z vlastní zkušenosti doporučit. 
 
Co se týče černých matných povrchů, vyzkoušeli jsme Aluminium Black metal finish od značky Birchwood Casey a řídili se podle následujícího videa: 
 
https://www.youtube.com/watch?v=LwHDU74X990 

U pistole značky Glock 19 proces opravdu pomohl a Aluminium Black metal finish téměř dokonale zahladil jakékoliv stopy po škrábancích. Ovšem není černá jako černá. 
 
Fotka před úpravou


Po úpravě



U zbraně Beretta 92G Centurion Tactical která má závěr opravdu tmavě matně černý, škrábance pouze lehce zčernaly, ale pořád byly vidět. Proto jsme vyzkoušeli retušovací pero Super Black od stejné značky Birchwood Casey, které nejenom že zahlazuje škrábance, ale i vyplňuje rýhy. Dá se totiž aplikovat po zaschnutí znovu, takže si rýhu po několika nánosech opravdu dokážete vyhladit. S perem Super Black už se Berretu 92G podařilo zretušovat tak, že vypadá jako nová.  
 
Fotka před úpravou


Po úpravě


Naše osobní doporučení v použivání pro Aluminium Black metal finish by bylo, ať se řídíte odkázaným videem, postup je opravdu dobře popsán a není nijak extra složitý. Další naše doporučení je, pokud Vám první nebo druhý nános prostředku na zbraň po správné aplikaci nepomůže a škrábance půjdou pořád vidět, zkuste jiný produkt. Opravdu mluvíme z vlastních zkušeností, protože na Berettu 92G jsme vyplýtvali 1/3 produktu. 
 
No a co se týče pera Super Black, se kterým se nám ji podařilo zretušovat na poprvé protože už to byl správný odstín, můžeme doporučit, aby se před každým retušováním poškrábané místo pořádně vyčistilo (hlavně od mastnot). Dále tekutina z pera po aplikaci ztvrdne v pevnou hmotu, proto je důležité, aby byla řádně rozetřena (například “uchošťourem”). Nebojte, pokud se Vám nános nepovede nebo ho budete chtít zdělat a nanést nový, i po ztvrdnutí se dá setřít. Stačí hadříček s olejem na zbraně a trochu zatlačit a nános setřete. 
 
Kdybychom přišli ještě na účinnější metody oprav, rozhodně Vám dáme vědět a článek aktualizujeme. 
 
Team Gunnaro